W 2004 r. Komisja Europejska Unii Europejskiej utworzyła europejski portal Euraxess, na którym znajdują się informacje o aktualnych miejscach pracy dla naukowców, możliwościach realizowania badań oraz o programach stypendialnych finansowanych z różnych źródeł w Europie. Następnie każde z państw członkowskich Unii utworzyło własny - narodowy portal, by umożliwić łatwiejszy dostęp do informacji przedstawicielom środowisk naukowych i akademickich własnych krajów. Adresatami portalu są polskie instytucje naukowe i jednostki badawcze, chcące zatrudnić naukowców zagranicznych oraz polscy naukowcy pragnący wzbogacić swoje doświadczenia o prace czy stypendium za granicą. Portal zawiera aktualne oferty pracy i stypendiów dla naukowców, które są zamieszczane bezpośrednio przez instytucje prowadzące badania (uczelnie, instytuty badawcze, przedsiębiorstwa) z całego świata. Naukowcy mają możliwość bezpłatnego zamieszczania swojego CV. Inicjatywa Euraxess obejmuje cztery kluczowe zagadnienia wspólne, które nieodpłatnie wspierają mobilność naukowców w Europie, a są to:
1. Euraxess Jobs - możliwość poszukiwania pracy, innych możliwościach finansowania realizacji badań w poszczególnych krajach, nawiązywania współpracy międzynarodowej.
2. Euraxess Services - sieć centrów, które zapewniają naukowcom i ich rodzinom aktualne informacje i pomoc w wielu różnych sprawach, z którymi mają do czynienia w trakcie przenoszenia się i zamieszkania w obcym państwie.
3. Euraxess Rights - dotyczy polityki europejskiej na rzecz rozwoju kariery naukowej, zwiększania atrakcyjności warunków pracy naukowców w Europie oraz wspierania międzynarodowej i międzysektorowej mobilności naukowców.
4. Euraxess Links - nawiązanie kontaktów między naukowcami z różnych krajów oraz wymianę informacji i utrzymanie współpracy z ich europejskimi kolegami.
Typ:
Serwisy wiadomości Witryny instytucji i organizacji Portale, zbiory linków