Opis: |
System SatBałtyk zrealizowany został z funduszy Komisji Europejskiej przez konsorcjum Naukowe SatBałtyk, złożone z Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego (IO UG), Instytutu Fizyki Akademii Pomorskiej w Słupsku (IF AP) oraz Instytutu Nauk o Morzu Uniwersytetu Szczecińskiego (US), którego liderem jest Instytut Oceanologii PAN w Sopocie (IO PAN).
"Głównym celem projektu SatBałtyk jest przygotowanie i uruchomienie bazy technicznej oraz praktycznych procedur operacyjnych, umożliwiających sprawne, rutynowe określanie stanów środowiska Bałtyku, tj. tworzenie map jego charakterystyk strukturalnych i funkcjonalnych, w tym dopływu i charakterystyk energii (PAR1 , UV2 ), rozkładów temperatury, stanu dynamicznego powierzchni morza, stężenia chlorofilu i innych Pigmentów fitoplanktonu, zakwitów trujących alg, występowania upwellingów, pojawiania się plam zanieczyszczeń w tym rozlewów ropy i in. oraz charakterystyk produkcji pierwotnej materii organicznej".
Rezultatem końcowym projektu jest uruchomienie operacyjnego system szybkiego, efektywnego wyznaczania wyżej wymienionych charakterystyk Bałtyku w postaci map, ich rozkładów na obszarze tego morza na podstawie danych uzyskanych z systemów teledetekcji satelitarnej.
Dokładniejsze informacje o projekcie i systemie SatBałtyk można przeczytać w broszurze dostępnej na stronie SatBałtyk.pl
|